Są Państwo zainteresowani ofertą Longa Vita? Zadzwonimy!
  Infolinia: 606 270 700 |
Wersja polska
Bank Komórek Macierzystych - Longa Vita - krew pępowinowa

Aktualności

Zobacz również

Chorym na SM pomaga przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.

Brytyjscy naukowcy ogłosili, że przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych [HSC] pomaga chorym na stwardnienie rozsiane. Pisze o tym „BBC News”. Nie jest jednak to metoda dla wszystkich chorych i nie wiadomo na jak długo pomaga.

W brytyjskich badaniach uczestniczy 20 pacjentów, którym wszczepiono własne komórki macierzyste po zniszczeniu silną chemioterapią ich szpiku kostnego. Podobną metodę od wielu lat wykorzystuje się w leczeniu osób z chorobami układu krwiotwórczego, takimi jak chłoniak czy szpiczak mnogi. Wg brytyjskich naukowców przeszczep własnych komórek macierzystych wyraźnie poprawił sprawność chorego.

Wg tego rodzaju transplantacja resetuje układ odpornościowy chorego, który przestaje atakować osłonkę mielinową w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym. Skutkiem takiego ataku jest uszkodzenie w wielu miejscach tkanki nerwowej. Choroba dotyka często osoby młode powodując m.in. narastające trudności w poruszaniu się, zaburzenia czucia, równowagi i koordynacji ruchowej. Według Snowdena, przeszczep komórek macierzystych może w znacznym stopniu cofnąć rozwój choroby, przynajmniej u niektórych pacjentów.

Więcej informacji na: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408062,chorym-na-sm-pomaga-przeszczep-komorek-macierzystych.html

Longa Vita, współpraca i referencje
Live Chat Software